Czy jest różnica między karawan a caravan?

Karawan a caravan, oto jest pytanie. Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że caravan to wierny odpowiednik polskiego słowa karawan, a co za tym idzie odpowiednik także w znaczeniu i funkcji. Nic jednak bardziej mylnego. W ogóle, wydaje mi się, że to jest jedno z bardziej niefortunnych braci słownych, tzw. “brother from another mother” (dosłowne tłumaczenie: brat od innej matki – po angielsku się to rymuje).

Podobieństwa między karawan i caravan

Zanim opowiem jakie są między nimi różnice, a uwierzcie mi, że są fundamentalne, może szybko napomknę o podobieństwach. Otóż, oba karawan i caravan mogą być mobilne i oba mają za zadanie odprawić nas na odpoczynek.

A czym się różnią?

Różnice jak już wspomniałam wyżej są kolosalne, ponieważ karawan odprawia nas na wieczny odpoczynek…

Natomiast caravan “odprawia nas” na wakacje:

Caravan
Caravan. Zdjęcie: M. Pomietło

To nie musi być wersja statywna, to może być wersja mobilna w postaci całego “domu podróżnego” lub po prostu przyczepa kempingowa.

Jak wygląda urlop w caravanie?

Wypad do karawanu, czy wypad na karawan? Jak to się powinno powiedzieć? Tak czy inaczej, taki wypad to fantastyczna forma wypoczynku. Zwłaszcza kiedy mieszka się w mieście.

Żeby wybrać się na weekend do caravanu nie potrzeba być jego posiadaczem, albowiem są ośrodki kempingowe z ogromnymi przestrzeniami wypełnionymi caravanami, które możemy wynająć na taki czas jaki nam odpowiada (oczywiście jeżeli są dostępne).

Caravan
Craig Tara. Zdjęcie: M. Pomietło

Czyje są to caravany?

W takich ośrodkach lub polach caravanowych (sama nie wiem jak to nazwać) zazwyczaj część caravanów jest prywatnych a część właśnie danej placówki. Te prywatne możemy wynająć bezpośrednio od właściciela, albo jeśli to my jesteśmy właścicielami możemy przebywać sobie w takim miejscu kiedy i ile chcemy. Jednak z posiadaniem takiego caravanu wiążą się pewne koszty utrzymania.

Ile kosztuje kupno caravana?

No właśnie i tu problem jest w tym, że koszty nie są jednorazowe. Opowiem Wam o miejscu w którym byliśmy, ale w każdym sprawa wygląda bardzo podobnie.

Cena nowego caravana zaczyna się od około 24tys funtów. Widziałam jednak na Facebook Marketplace używane, które kosztowały nawet 7tys funtów (ale były też one bardzo stare, nie mniej jednak zadbane).

Do tego dochodzi cena za działkę i dbanie o teren przy caravanie. Tu cena zależy w którym miejscu jest ten caravan, bo może być np gdzieś na uboczu. Może być np koło centrum rozrywek, a może być też nad samym morzem, a przynajmniej wodą z przepięknym widokiem na fale. Sama nie wiem czy droższe byłyby te nad wodą czy te przy restauracji. Jak Wam się wydaje? Ceny za działkę zaczynają się od 4,5tys funtów rocznie.

Jest jednak jeszcze jedna opłata, a mianowicie rachunki. Rachunki za wodę, prąd, gaz i ubezpiecznie i to jest dodatkowy koszt około 1tys funtów rocznie.

Źródło: https://www.haven.com/parks/scotland/craig-tara/ownership?gclid=CjwKCAjwoNuGBhA8EiwAFxomA9tYi-nwW4kZZnfDrGnWhnrFm3GkHMMP0e1Tglgv19NJC4PvfwI-XRoCMpAQAvD_BwE&gclsrc=aw.ds

Ile osób na raz może spać w takim caravanie?

Podejrzewam, że to ile osób może spać w caravanie zależy głownie od jego zagospodarowania. Jednak na przestrzeni ostatnich 13lat wielokrotnie byłam na urlopach w caravanie i w każdym z nich było miejsce na 6 osób.

A jak wygląda caravan w środku?

Już myślałam, że nie zapytacie. Pokażę Wam.

Jak już wspomniałam wcześniej caravany różnią się od siebie wystrojem. Każdy remontuje i ozdabia je wg swojego gustu.

W środku zazwyczaj są 3 sypialnie z albo podwójnym albo pojedynczymi łóżkami. Jedna łazienka i jedna toaleta. Do tego kuchnia wraz z kuchenką (gazową lub elektryczną) i piekarnikiem, lodówką, kuchenką mikrofalową i wyposażeniem w postaci naczyń, garnków, sztućców, przyborów kuchennych i desek do krojenia. (Obejrzyj mój film na YT, w którym robię room tour i pokazuję każde pomieszczenie i zawartość szafek.)

Jak jest kuchnia to i znajdzie się kącik jadalny, a także salon, w którym zazwyczaj jest telewizor i bardzo często możemy spotkać kominek. To czy wiemy jak go uruchomić to inna sprawa.

Ile kosztuje noc w takim miejscu?

Ceny różnią się w zależności od sezonu i dokładnego miejsca caravana. Jak wiemy już z opisu cen własności, które opisałam wyżej – nie ma się co dziwić. Ceny mogą się też wachać pomiędzy właścicielami prywatnymi a wynajmowaniem przez ośrodek wypoczynkowy. Zazwyczaj są to ceny pomiędzy 50-100 funtów za noc. Ta cena może być nieznacznie wyższa (bo niższa raczej nie) od tych widełek.

Czy są tam jakieś atrakcje?

W ośrodku kempingowym/caravanowym są atrakcje zarówno dla dzieci jak i dorosłych. W tym konkretnie (bo może gdzieś indziej są po prostu inne) jest park wodny, zjeżdżalnie na linie, arcades (czyli takie duże miejsce gdzie jest bardzo dużo maszyn do gier na monety), rowery tradycyjne, rowery 4-ro osobowe i kilka innych rzeczy dla dzieci. Nie wchodziłam do środka wszystkiego, więc nie jestem pewna co tam było, ale są.

Są także restauracje i puby. Co prawda wybór nie jest oszałamiający, ale są.

Do tego oczywiście nie obyłoby się bez sklepów z pamiątkami wypełnionymi wszystkim od słodyczy po latający dywan.

W ramach ciekawostki dodam, że, aby wejść np na basen lub innych miejsc z “atrakcjami” dla dzieci trzeba wykupić karnety. Cena tych karnetów nie jest ogłoszona w postaci plakatów ani ulotek, więc nie wiem ile kosztowały. Kolejka na recepcji była długa, a mnie na nich aż tak nie zależało, żeby w niej kwitnąć.

Jest też oczywiście sklep wielobranżowy, który może nas uratować jeżeli potrzebujemy czegoś tak niezbędnego jak puszki kukurydzy lub jednorazowego grilla.


Czy wiedzieliście o tym wszystkim? Podzielcie się opiniami/wrażeniami. A ja z tego miejsca bardzo serdecznie zapraszam Was do obejrzenia filmu w którym robię apartment tour tegoż caravana i opowiadam o nim troszkę więcej.


A także vlog, w którym pokazuję jak wygląda centrum “miasteczka”, jądro atrakcji i kilka innych rzeczy. Zapraszam.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *